Jezioro Orawskie – 34 km od chatki.
Orawska zapora wodna, nazywana również jako Morze Orawskie przyciąga turystów piękną naturą, wypoczynkiem, sportami wodnymi i unikalną architekturą i sztuką ludową. Z pięciu wiosek zalanyh wodą zachował się tylko kościół barokowy i kalwaria, który w środku wody stworzył wyspę nazywaną Wyspa Slanicka lub Wyspa sztuki. Orawska zapora wodna oferuje niezapomniane wrażenia z wycieczki statkiem na wyspę.
Zamek Orawski – 46 km od chatki.
Zamek Orawski (Oravsky hrad) należy do największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. To największy zamek na Orawie, narodowa pamiątka kultury. Tworzy go kompleks budynków wzniesionych na wysokiej na 112 m skale, wznoszącej się nad rzeką Orawą. Zamek stanowił kiedyś twierdzę graniczną na północy Węgier, chronił szlak handlowy do Polski i był centrum administracyjnym Orawy. Zaczęto go budować po najeździe tatarskim w 1241 roku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1267 roku, kiedy był majątkiem króla węgierskiego Beli IV. Budynki górnego, średniego i dolnego zamku stawiano stopniowo od góry na dół aż do XVII wieku. Swój dzisiejszy wygląd zamek zyskał w 1611 roku. Był on pierwotnie wybudowany w stylu romańskim i gotyckim, potem został przebudowany na renesansowy i neogotycki. Teren zamkowy to interesujący kompleks budynków, który tworzą dolny, średni i górny zamek, bramy, wieże i pałace. W pomieszczeniach zamku znajduje się Muzeum Orawskie z wieloma ekspozycjami. Zwiedzanie zamku urozmaicają pokazy walk rycerskich, tresury ptaków oraz koncert muzyki dawnej.
Zamek znajduje się w miejscowości Orawski Podzamok, która liczy 1300 mieszkańców i znajduje się na wysokości 520 m n.p.m. Miejscowość powstała z założonego w XVI wieku folwarku, w którym mieszkali rzemieślnicy, służba i urzędnicy zamkowi. Przez kilka wieków tętniła wówczas życiem. W XX wieku miejscowość straciła na znaczeniu. Ale co roku wspaniały zamek przyciąga do miasteczka tysiące turystów.