Wycieczki piesze

 Beskidy stwarzają doskonałe warunki do całorocznego wypoczynku oraz rekreacji w różnorodnych, aktywnych formach. To co urzeka turystów i wczasowiczów to piękne górskie krajobrazy, czyste rzeki i świeże powietrze oraz wspaniała i niepowtarzalna przyroda.

   Propozycje wycieczek dla turystów początkujących:

  •     Z Ujsół na Kiczorę szlakiem czarnym, a następnie szlakiem żółtym przez przysiółek Zapolankę i wieś Nickulinę do Rajczy. Łączny czas przejścia: 2 godz. 30 min. – 2 godz. 45 min.
  •     Z Soblówki za znakami szlaku żółtego do wsi Glinka. Czas przejścia: 1 godz. 30 min.
  •     Z Glinki za znakami szlaku żółtego na Kubiesówkę, a następnie przejście do Ujsół (bez znaków). Łączny czas przejścia: 1 godz 30 min. – 2 godz.
  •     Z przystanku PKS Złatna Szkoła przez Dolinę Straceńca na Krawcowy Wierch za znakami szlaku niebieskiego i z powrotem do Złatnej. Łączny czas przejścia: 3 godz. – 3 godz. 30 min.

Wycieczki dla turystów zaawansowanych:

  •     Z Ujsół przez Muńcół na Rycerzową za znakami szlaku zielonego, a następnie do Soblówki za znakami czarnymi. Łączny czas przejścia ok. 6 godz
  •     Z Ujsół początkowo szlakiem czarnym, a następnie szlakiem żółtym przez Halę Redykalną i Halę Lipowską na Halę Rysiankę, skąd za znakami czarnymi do Złatnej Huty. Łączny czas przejścia: 5 godz. – 5 godz. 30 min.

Nordic walking – to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20-tych XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.
    Już od tego roku mieszkańcy Ujsół oraz turyści odwiedzający naszą miejscowość mogą korzystać z 46 km szlaków Nordic Walking oraz z wypożyczalni kijków znajdującej się w Informacji Turystycznej (Amfiteatr Pod Muńcołem). Kijki można wypożyczać bezpłatnie przy okazaniu dowodu osobistego.

Szlak Papieski w Gminie Ujsoły.

    Szlak Papieski w Gminie Ujsoły zaczyna się w centrum Ujsół obok kościoła pod wezwaniem św. Józefa Robotnika i biegnie przez przysiółki: Głębokie, Złatną, Złatną Hutę i Szeroki Kamieniec na szczyt Lipowskiej. Dalej przez Boraczą i Halę Redykalną przebiega przez Zapolankę i Kręcichwosty, skąd wiodąc ponownie przez Ujsoły zmierza przez Jaworskie, Muńcuł i Kotarz na górę Rycerzową. Stamtąd przez Hutyrową, Morgi i Soblówkę prowadzi do centrum Ujsół. Łączna długość Szlaku Papieskiego, biegnącego przez Gminę Ujsoły to około 50 km. Turystów prowadzą namalowane na drzewach żółte symbole na niebieskim tle oraz specjalnie ustawione tablice informacyjne.

    Na najbardziej malowniczym odcinku Szlaku Papieskiego, wiodącym ze Złatnej Huty na szczyt Lipowskiej wytyczono Drogę Światła. Jest to ustanowione przez Jana Pawła II nabożeństwo wielkanocne, którego przebieg wzorowany jest na Drodze Krzyżowej. Składa się na nią czternaście stacji (analogicznie do medytacji pasyjnych), opartych na tekstach Ewangelii i Dziejów Apostolskich, opowiadających o kolejnych spotkaniach zmartwychwstałego Jezusa z bliskimi Mu ludźmi. Każda z wymienionych stacji ma formę skalnego głazu z mosiężną tablicą. Na tablicach tych widnieją: insygnia papieskie, wizerunek Ojca Świętego oraz nazwa stacji i jej motyw przewodni.